




Okap
Pomiędzy pokryciem dachu a konstrukcją szkieletową, tuż nad rynną występuje wolna przestrzeń. Jest ona narażona na różnego rodzaju zagrożenia ze strony natury. Do zabezpieczenia tej części dachu służy okap - czyli listwa zabezpieczająca, która często zawiera kratkę wentylacyjną.
Funkcje okapu
Jest to dolna część dachu, wysunięta poza obrys ściany domu. Chroni nie tylko przestrzeń pomiędzy budynkiem a dachem, ale także ścianę i elewację domu przed czynnikami atmosferycznymi. Okap to istotny element konstrukcyjny, który skutecznie chroni przed deszczem, śniegiem czy wilgocią. Ułatwia drenaż wody do systemu odprowadzającego. Chroni przed dostępem do domu insektom, ptakom i gryzoniom. Jest elementem pełniącym funkcje wentylacyjne. Ponieważ jest elementem widocznym na zewnątrz, to powinien być wykonany bardzo estetycznie. W ten sposób pełni dodatkową funkcję - dekoracyjną.
Budowa i wygląd
Do zabezpieczenia i wentylacji przestrzeni pomiędzy pokryciem dachowym a membraną stosuje się np. grzebień okapowy. Produkowany z polipropylenu barwionego w masie. Jest to bardzo trwały związek chemiczny, odporny na wysokie temperatury (do 120 st. Celsjusza), nie chłonie i nie przepuszcza wody. Grzebień okapowy występuje w trzech wersjach kolorystycznych: ceglastej, brązowej oraz czarnej.
Grzebień okapowy z kratką jest stosowany do pokryć dachowych ceramicznych o kształcie falistym. W przypadku dachówek płaskich i blachy łączonej na rąbek stosuje się wersję bez kratki.