Na pokrycie dachowe patrzymy nie tylko od strony estetycznej, powinno ono być przede wszystkim szczelne, mocne i niepalne.
Montaż membrany dachowej - na co zwracamy uwagę?
Głównym zadaniem membrany dachowej jest ochrona przed zawilgoceniem oraz jednoczesne przepuszczanie pary wodnej z wnętrza domu na jej zewnętrzną stronę. Aby zachować szczelność dachu musimy pozostawić odpowiednio duże zakładki. Montażu membrany dokonujemy w pierwszym etapie prac związanych z pokryciem dachowym. Zanim położymy dachówki, mogą powstać drobne uszkodzenia na jej powierzchni związane z prowadzeniem prac budowlanych. Przystępujemy wtedy do ich natychmiastowego naprawiania, aby nie dopuścić do przecieków w warstwie izolacyjnej. Zbyt długie narażenie na działanie czynników zewnętrznych spowoduje utratę właściwości, jakimi odznacza się membrana dachowa. Powinniśmy po prostu ściśle przestrzegać czasu, w którym membrana pozostaje nieosłonięta dachówkami i starać się go nie przedłużać.
Do czego używamy spinek dachowych?
Na etapie budowy domu, powinniśmy uwzględnić jego położenie geograficzne, ponieważ od tego uzależniony jest jego poziom narażenia na wichury i trąby powietrzne. Warunki pogodowe oraz duży kąt nachylenia dachu powoduje konieczność zastosowania dodatkowych zabezpieczeń przy montażu połaci dachowych. Aby dachówki były zamontowane w szczególnie trwały sposób, stosujemy spinki dachowe. Najlepiej, jeśli zamontujemy je regularnie na całej powierzchni dachu, przytwierdzona spinkami musi być co najmniej trzecia dachówka po przekątnej. Rodzaj i ilość spinek uzależnione są od kilku czynników:
- wysokości górnej krawędzi kalenicy,
- w zależności od tego, czy dach ma kompozycję otwartą, czy zamkniętą,
- typu dachu, czy jest jedno, czy dwuspadowy,
- wielkości nachylenia kąta połaci dachowej,
- usytuowania budynku pod względem narażenia na silne naciski wiatru.
Zawsze też przytwierdzamy dachówki spinkami do łat bocznych, pulpitowej i kalenicowej.
W jakim celu używamy wróblówki?
Ptaki zanieczyszczając rynny i gzymsy mogą spowodować znaczne zniszczenie dachu, chociaż z reguły rzadko bierzemy to pod uwagę. Ptaki zagnieżdżają się pod dachem, wykorzystując różnego rodzaju szczeliny, mogą to być niewykończone otwory wentylacyjne lub niewłaściwie skończony okap. Na problemy z ptakami możemy zaradzić, montując grzebień okapu z wkładką wentylacyjną. Akcesoria te potocznie nazywamy wróblówką, zabezpieczają nie tylko przed ptakami, ale też przed owadami i gryzoniami. Montujemy je, przytwierdzając do pierwszej łaty przy pokryciach dachowych z dachówek ceramicznych i betonowych. Jeśli dach wykonany jest z dachówek profilowanych, wystarczy zwykła wróblówka okapu, ale gdy potrzebujemy dużego wlotu powietrza pod pokrycie dachowe, wykorzystujemy do tego celu grzebień okapu z kratką wentylacyjną.
Taśma kalenicowa - co to jest?
Kształt taśmy kalenicowej przypomina cienkie fale, co zapewnia jej elastyczność, cechuje ją odporność na wodę i paraprzepuszczalność. Wykonana jest z aluminium, bądź miedzi i musimy ją zamontować na wszystkich skośnych zadaszeniach. Układamy ją pod gąsiorami, aby zapobiec wpływaniu wody z deszczu i śniegu, równocześnie umożliwiając wentylację wewnętrznych pomieszczeń domu.
Kiedy stosujemy aluminiowy kosz dachowy?
Na dachach składających się z połaci dachowych o zróżnicowanych kątach nachylenia musimy wykorzystać aluminiowy kosz dachowy. Prace przy takich połączeniach wykonujemy szczególnie precyzyjnie, trzeba też pamiętać o doborze materiałów wysokiej jakości, ponieważ jest to miejsce w dachu, gdzie bardzo często dochodzi do przecieków. Prawidłowy sposób zamontowania aluminiowego kosza dachowego polega na użyciu odpowiednich klamer, przy ich pomocy montujemy kosz do łat. Nie powinniśmy używać do montażu gwoździ lub wkrętów, ponieważ powoduje to korozję i dewastację całej kompozycji.