Odpowiednie zabezpieczenie budynków przed zimą
Nowoczesne rozwiązania technologiczne, dedykowane rynkowi budowlanemu, oferują klientom wysokiej jakości materiały umożliwiające sprawne, efektywne i trwałe wykończenie przestrzeni mieszkalnych. Tradycyjne produkty, jak styropian lub wełna zostają zastąpione nowszymi komponentami struktury budowlanej. Zapewnia to odpowiednią temperaturę w okresach grzewczych, redukuje poziom utraty ciepła, a zatem ułatwia w oszczędzeniu na kosztach ogrzewania. Podobnie latem, poprzez właściwie wykonanie ocieplenie budynku, temperatura w pomieszczeniach jest niższa, niż na zewnątrz. Są to podstawowe metody, stosowane w budownictwie od dawna. Jednak natarczywe zimy, intensywne opady śniegu wpływają na potrzebę stosowania rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo wokół budynku. Dlatego w strefach, gdzie odnotowuje się dużą ilość opadów śniegu w okresie zimowym, śniegołapy stanowią jeden z podstawowych elementów dachu, zapobiegający przez samowolnym osuwaniem się pokrywy śnieżnej. Czapa śniegu, która zwisa z krawędzi dachu lub spada na ziemie może doprowadzić do uszkodzenia nie tylko rzeczy znajdujących się na podwórku, jak ogródek, czy samochód. Stwarza również niebezpieczeństwo dla osób przebywających w okolicach budynku.
Wygodny montaż oraz demontaż
Rynek oferuje nam wiele możliwości, związanych z odpowiednim zabezpieczeniem dachu na wypadek opadów śniegu. Warto jednak pamiętać, iż to jakie bariery śniegowe będą nam potrzebne, zależy od materiału, z którego jest wykonany dach. Inne rozwiązania technologiczne przeznaczone są dla dachów wykonanych z blachy, inne natomiast z dachówki. Podczas zakupu trzeba mieć to na uwadze, ponieważ błędny dobór może zaowocować złym funkcjonowaniem elementów, brakiem stabilnego przymocowania, a w efekcie niekontrolowanym osuwaniem się śniegu. Jak wiadomo elementy tego typu mają tylko okresowe zastosowanie.
Zastosowanie śniegołapów w budownictwie
W zależności od szerokości geograficznej, z uwagi, iż nawet w naszym kraju zimy są zróżnicowane pod względem intensywności i zdecydowanie większą ilość opadów i bardziej dotkliwe mrozy spotkać można w terenach górzystych, które słyną z grubej pokrywy białego puchu, niemniej wybór rozwiązania powinien być dostosowany również do tego, jak mocnym spadem dachu dysponujemy. Dach, którego spad wynosi mniej niż 30 stopni sprawia, iż śnieg nie osuwa się, aż tak szybko, dlatego w jego przypadku sprawdzają się płotki przeciwśniegowe lub drabinki. Jednak spad przekraczający 30 stopni powoduje, iż śnieg zjeżdża w dół bardzo szybko, gromadzi się w rynnach lub zwisa z krawędzi dachu. Tego typu sytuacje mogą być problematyczne i niebezpieczne, prowadzić do pęknięć rynien, czy uszkodzenia elementów znajdujących się bezpośrednio pod dachem. Sporym atutem tego rodzaju rozwiązań jest możliwość wyboru kolorystyki elementów zabezpieczających, co dodatkowo ułatwia nam ich wkomponowanie w budynek.
Czy warto stosować tego typu zabezpieczenia na dachach?
Jeśli zastanawiamy się nad potrzebą wykorzystania śniegołapów, warto zdać sobie sprawę, iż elementy tego typu nie wiążą się ze zbyt wysokimi kosztami, jeśli chodzi o ich zakup. Dlatego słusznym rozwiązaniem jest ich zastosowanie. Tym bardziej, iż możemy skorzystać z modeli, które montowane są tylko okresowo, a cała czynność zajmuje chwilę. Poprzez odpowiednie rozstawienie tego typu elementów, możliwe jest zabezpieczenie terenu wokół budynku. To w szczególności ważne w kontekście dachów o sporym spadzie lub dużej powierzchni, gdzie gromadzi się duża ilość śniegu. Również popularnym rozwiązaniem są elementy, które zamiast zatrzymywać pokrywę śniegu, rozbijają ją na mniejsze elementy, co ułatwia usunięcie śniegu z powierzchni dachu, niweluje również zagrożenie wynikające ze spadających brył śniegu. Jeśli zastanawiasz się jaka jest finalna cena tego rodzaju inwestycji, wszystko zależy od rodzaju wybranego zabezpieczenia. Istnieją rozwiązania w postaci pojedynczych śniegołapów lub długich płotków. Zakup tego rodzaju elementów wiążę się z inwestycją na lata. Produkty wykonywane są z elementów bardzo wytrzymałych, odpornych na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, także dużej siły nacisku, co zapewnia im funkcjonalność. Sprawdzają się w szczególności w terenach, gdzie odnotowuje się wysokie opady śniegu.