telefon +48 730 930 170    sklep@x-dach.pl

Producenci
Promocje
MEMBRANA DACHOWA VAXO XXL
MEMBRANA DACHOWA VAXO XXL

339,18 zł

Cena regularna: 350,00 zł

Najniższa cena: 350,00 zł
rolka
Produkt dnia
MEMBRANA DACHOWA VAXO XXL
MEMBRANA DACHOWA VAXO XXL

339,18 zł

Cena regularna: 350,00 zł

Najniższa cena: 350,00 zł
rolka
MEMBRANA DACHOWA VENTIA TITANIUM PLUS
MEMBRANA DACHOWA VENTIA TITANIUM PLUS

595,00 zł

rolka
Moskitiera ZIA do okna dachowego
Moskitiera ZIA do okna dachowego

389,30 zł

Jak uszczelnić dach przy kominie? Czy klej uszczelniający wystarczy?

Jak uszczelnić dach przy kominie? Czy klej uszczelniający wystarczy?

Połączenie dachu i komina - co ma na nie wpływ?

Aby zrozumieć zagadnienie należy przede wszystkim powinniśmy poznać przyczyny, dla których połączenie dachu i komina jest tak ważne. Zarówno dach jak i komin nie są całkowicie nieruchomymi i sztywnymi konstrukcjami. Każdego dnia działają na nie różnego typu siły i czynniki zewnętrzne, które powodują ich odchylenia, zwężenia czy obciążenia. Zmienna temperatura, wiatr, opady deszczu czy zalegający śnieg sprawiają, że zarówno komin jak i dach ulegają odkształceniom. Dlatego sztywna obróbka komina z całą pewnością się nie sprawdzi. Sztywne połączenie po prostu popęka pod wpływem działania czynników zewnętrznych i występujących odkształceń. 

Wybierając metodę obróbki komina należy uwzględnić rodzaj pokrycia dachu. Najbardziej tradycyjna metoda polega na montażu blaszanego kołnierza wokół komina. Kołnierz ten wykonany jest zwykle z blachy aluminiowej, stalowej lub ocynkowanej. Blaszany dach i murowany komin inaczej się odkształcają pod wpływem działania różnego typu nacisków i oddziaływań. Dlatego każdy z tych elementów powinien być indywidualnie zabezpieczony, a ich połączenie powinno zostać wypełnione elastycznym materiałem. Zwykle w tym celu wykorzystuje się klej uszczelniający, szczeliwo, który zabezpiecza komin przed przeciekaniem i odkształca się wraz z pozostałymi elementami dachu bez ryzyka powstania szczelin czy innych uszkodzeń. Pod żadnym pozorem do obróbki komina nie używamy cementu, ani innych sztywnych materiałów. 

Nowoczesne sposoby uszczelniania komina

Każdy rok przynosi nowe technologie wykorzystywane na różnym etapie budowy domu. Również przy uszczelnianiu komina stosuje się coraz to inne metody. Jednym z najnowocześniejszych sposobów zabezpieczenia komina przed przeciekami jest taśma do obróbki komina. Jest to specjalistyczny rodzaj taśmy izolacyjnej, która w prosty i skuteczny sposób zabezpiecza połączenie dachu i komina. 

Jak uszczelnić komin taśmą do obróbki?

Samodzielne uszczelnienie komina metodą tradycyjną jest niemal niemożliwe bez posiadania szerokiej wiedzy, doświadczenia i umiejętności oraz specjalistycznego sprzętu. Nieco inaczej wygląda to, jeśli planujemy uszczelnić połączenie dachu i komina  taśmą do obróbki. W tym celu będziemy potrzebować, dedykowanej do tego taśmy, ostrego noża do cięcia, oraz miarki. Przydatny będzie również wałek ułatwiający równe doklejenie taśmy.

Uszczelnienie dachu taśmą do obróbki komina rozpoczyna się od dołu. Następnie przechodzi się do bocznych części komina i na koniec zabezpiecza się jego tył. Taśma powinna wystawać po wszystkich stronach komina o około 15 cm. To jeden z ważniejszych elementów prac. Takie dopasowanie kawałka taśmy do rozmiarów komina ma ogromne znaczenie dla powodzenia całej operacji i skutecznego odprowadzenia wody po dachu Nie mniej ważne jest by zakończenie taśmy zgrywało się z kształtem dachówki. Końcówka powinna znaleźć się w jej opadającej części. Istotna jest tu również regularność. Taśma do obróbki komina  z każdej jego strony powinna kończyć się mniej więcej w tym samym miejscu. Taśma jest zabezpieczona folią. Po odklejeniu jej fragmentu dociskamy każdy z kawałków do wybranej części komina.

Blaszana obróbka dekarska komina.

Takie uszczelnienie komina wykonywane jest z blachy: aluminiowej, miedzianej oraz zwykłej ocynkowanej blachy stalowej w kolorze pokrycia dachowego. Można zakupić gotowe obróbki blacharskie lub dekarz wykona je na miejscu i odpowiednio dopasuje do komina. Takie elementy blachy, które są odpowiednio wygięte, wyprofilowane i odpowiednio zamontowane również bardzo dobrze spełnią rolę uszczelnienie komina z dachem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl