telefon +48 730 930 170    sklep@x-dach.pl

Producenci
Produkt dnia
MEMBRANA DACHOWA VAXO XXL
MEMBRANA DACHOWA VAXO XXL

350,00 zł

rolka
MEMBRANA DACHOWA VENTIA TITANIUM PLUS
MEMBRANA DACHOWA VENTIA TITANIUM PLUS

625,00 zł

rolka
Moskitiera ZIA do okna dachowego
Moskitiera ZIA do okna dachowego

389,30 zł

Kominki wentylacyjne na pokryciu dachowym - do czego służą?

Kominki wentylacyjne na pokryciu dachowym - do czego służą?

Czy wentylacja dachu jest naprawdę aż tak ważna?

Tak. Nie mam najmniejszych wątpliwości. Tak jak fundamenty  stanowią podwaliny naszego domu, tak wentylacja pokrycia dachowego przesądza o trwałości całej konstrukcji. Dla potwierdzenia cytuję Wam całą zestaw spraw,  które rozwiązuje zamontowanie kominków wentylacyjnych na poszyciu dachu:

 

  1. Zbyt wiele wilgoci - wiemy świetnie, że wilgotne i ciepłe powietrze zbierane w wyższych partiach domu jest po prostu mniej ciężkie, a wilgoć wpływa na komfort życia i zdrowie domowników.
  2. Zmniejszenie skuteczności użytej termoizolacji - wilgoć jest przewodnikiem ciepła, jej obecność pod samym dachem spowoduje, że w naszym domu będzie po prostu chłodniej (przesiąka nią wełna mineralna).
  3. Skrócenie trwałości materiałów budowlanych - tu też odpowiedzialna jest wilgoć przenikająca do wykorzystanych przez nas akcesoriów, co grozi mniejszą wytrzymałością konstrukcji budynku (przede wszystkim więźby dachowej, w tym krokwi).
  4. Grzyby i pleśń - tu chyba nie muszę przytaczać problemu, wszyscy wiemy, jak są niebezpieczne i jak ciężko się ich pozbyć z domu - mają wspaniałe warunki dla rozwoju.

 

Jak zadbać o skuteczną wentylację i odpowietrzenie naszego domu?

Rzecz nie jest trudna, choć należy zabrać się za nią już na etapie planowania budowy domu lub jeszcze przed finiszem - położeniem dachu.

Teraz  tajemnicze czarodziejskie hasło: kondensat pary wodnej. Czyli skroplina - powstająca gdy nasza wilgoć z pary zmienia się w krople wody. Może mieć ona swój początek w powietrzu wewnętrznym (wilgoć w naszym domu, najczęściej zimową porą ochłodzeniu powierzchni dachu). Gdy zjawisko występuje systematycznie np. dostrzegamy to na oknach dachowych, oznacza to, że wentylacja dachu nie funkcjonuje dobrze. Jak temu zapobiec?

Najważniejsze - wyposażyć poszycie dachowe w kominki wentylacyjne. Zapewnią one właściwą wentylację wnętrza. Odnaleźć je można w każdej ofercie sklepów i hurtowni budowlanych lub w wyspecjalizowanych sklepach z pokryciami dachowymi, zawsze odpowiednie stylem i odcieniem do kolekcji dachówek tej firmy. Nabędziemy je razem ze wszystkimi elementami potrzebnymi do ich zainstalowania. Montuje się je jako zakończenie przewodów wentylacyjnych np.  kuchni czy łazienki. Kominki wentylacyjne przybierają różne kształty, wyznacznikiem ich skuteczności staje się wielkość przekroju minimum 15 cm.

Inne niezmiernie istotne instalacje na pokryciu dachowym - kominki odpowietrzające. Maja one mniejszą średnicę od kominków wentylacyjnych - 10 cm, bowiem służą innym celom. Pozwolą na prawidłowe działanie kanalizacji, gdyż regulują poziom ciśnienia atmosferycznego w rurach kanalizacyjnych, którym rządzi, jak wiemy, siła grawitacji. Kominki odpowietrzające wyrównują ciśnienie i odprowadzają gazy z instalacji sanitarnej. Do odpowiedniego zainstalowania odpowietrzenia na pokryciu dachowym potrzebne będą kominki z odpowiednim przejściem dachowym a także dokładne uszczelnienie elementów tego systemu.  Do pokryć ceramicznych i cementowych również są dedykowane dachówki odpowietrzające i rury łącznikowe.

Uwaga! Ważne! Zarówno kominki wentylacyjne, jak i kominki odpowietrzające instalujemy w wysokich partiach dachu, tuż przy kalenicy. Tylko taka konfiguracja zapewni właściwe działanie wentylacji i odpowietrzania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl